Probléma: A természetben speciális kategóriát alkotnak azok a rendszerek, amelyekre a komplexitás folyamatos (de nem feltétlenül szigorú) ...
Probléma:
A természetben speciális kategóriát alkotnak azok a rendszerek, amelyekre a komplexitás folyamatos (de nem feltétlenül szigorú) növekedése a jellemző. Ilyen folyamatosan növekvő komplexitású rendszerek például az evolúció, az emberi társadalom, a technológia, vagy akár a pénzügyi rendszer. Ezekre a rendszerekre jellemző, hogy mindig változnak, és a változásnak jellegzetes iránya van, a komplexitás növekedése. Mi a közös tulajdonságunk, azonos jellegzetességük ezeknek a rendszereknek?
Megfigyelés:
Az evolúció egyre komplexebb biológiai rendszereket hoz létre. Az evolúció összetett biokémiai folyamat, amely során információ rögzül a DNS spirálban.
A társadalom komplexitása folyamatosan növekszik. Az emberi társadalomban az információ hordozója a beszéd, a beszélt nyelv. A beszéd információ rögzítésének a formája a történetek. Amikor a beszéd segítségével az emberi faj történeteket kezdett alkotni, az emberi társadalom komplexitása növekedésnek indult.
A technológiai fejlődés folyamatos, egyre komplexebb technológiát képes létrehozni az emberiség. Ennek a folyamatnak az információ rögzítési eleme az írás. Az írás, mint információ rögzítési eszköz következménye a technológia, mint rendszer komplexitásának folyamatos növekedése.
A pénzügyi rendszerek komplexitása is folyamatosan növekszik. Ebben a folyamatban az információ rögzítési elem a könyvelés, a mennyiségek rögzítése.
Jóslat:
Most van születőben a kriptovaluták rendszere. A kriptovaluták rendszere egy speciális információ rögzítési elemet is használ, ez a public ledger. A kriptovaluták rendszerének komplexitása - mindaddig, amíg létezik a rendszer - folyamatos növekedésben lesz.
Sejtés:
Mindegyik komplexitásban növekvő rendszer jellemzője, hogy a folyamat során információ rögzítés is zajlik.
Az információrögzítés nem szükségszerűen a folyamat lényege, magja, lehet csupán egy mellékfolyamata is. Az információ rögzítés, és ez által az információ felhalmozás lehet ezeknek a rendszereknek csak egy kísérő tulajdonsága.
Általánosítás, tétel:
Általánosítva tehát, amelyik rendszer információ rögzítési folyamatot alkalmaz, annak a rendszernek a komplexitása az időben szükségszerűen növekszik.
A tétel megfordítása:
Tehát bármilyen rendszer, amelynek a komplexitása folyamatosan növekszik, a rendszer működése során valamilyen információ rögzítési folyamat zajlik, a rendszer információ rögzítési folyamatot alkalmaz.
A tétel következménye:
Ezekre a rendszerekre nem jellemző, hogy egy idő után elérik az egyensúlyi állapotot. Ezek a rendszerek folyamatos változásban, fejlődésben vannak.
A tétel folyománya:
Tehát, ha egy olyan rendszert hozunk létre, amelynek eleme az információ rögzítés, akkor a rendszer folyamatosan növekvő komplexitású lesz, és soha nem kerül egyensúlyi állapotba.
A tétel alkalmazása:
Tehát, ha egy olyan rendszert akarunk létrehozni, amelynek a komplexitása folyamatosan növekszik, és soha nem kerül egyensúlyi állapotba, akkor a rendszer működési folyamatába építsünk be információ rögzítési folyamatot.
Nincsenek megjegyzések